Damian's Place

Zabezpiecz komputer z Damiansplace.net

Internet to kopalnia wiedzy, to wiemy wszyscy nie od dziś. Można znaleźć w nim wszystko, od ściąg na klasówkę, przez przepisy kulinarne, po cracki do wszystkiego. Jednocześnie, jest on źródłem szkód i zagrożeń dla każdego komputera. Tak, powyższe stwierdzenia nie są w żaden sposób odkrywcze. Pytasz co zrobić, by móc korzystać z obfitości internetu, nie narażając się jednocześnie na kłopoty związane wirusem na rodzinnym pececie? Jak to zrobić nie ponosząc dużych wydatków?

Tak. Jesteś we właściwym miejscu. Zabezpiecz się z Damian's Place to strona, gdzie znajdziesz linki i porady, jak bezpiecznie surfować po sieci i jak zabezpieczyć peceta nie narażając na szkody domowego budżetu. Na początku powiedzmy sobie jedno, nawet najgorsze zabezpieczenie jest lepsze od jego braku, nawet najlepsze zabezpieczenia NIGDY nie dają 100% pewności, że nikt nie włamie się na Twój komputer. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich nawyków.

Zacznijmy od podstaw. Uwagę musisz skupić na przeglądarce, firewall'u, programie antywirusowym i programie antyspyware. A gdy zdarzy się wpadka i nie masz jak usunąć wirusa, pomoże skaner online.

Przeglądarka i Twój e-mail

Większość z Was używa windowsowego Internet Explorer'a®. Dobrze, rozwiązanie wygodne, ale ...
Większość zagrożeń jest wycelowana, tak, właśnie w produkty Microsoftu™, komputerowego giganta, co do którego większość komputerowców ma mieszane uczucia. IE w chwili obecnej ma wbudowane zabezpieczenia, jednak ich skuteczność, często pozostaje kwestią drugoplanową.
Z własnego doświadczenia mogę polecić Ci Internauto (Internautko) Firefox'a, którego możesz pobrać klikając na link po lewej stronie. Przeglądarka ta szybko pobiera strony i uniemożliwia instalowanie szkodliwych programów (wirusy, spyware).
Godną polecenia jest także Opera, która oprócz przeglądarki internetowej, ma także możliwość zarządzania Twoją pocztą. Ten link zaprowadzi Cię do strony, z której możesz ją pobrać.
Kilka słów na temat adresu e-mail.
Traktuj go jak największą tajemnicę. Nie podawaj go na każdej stronie, która daje taką możliwość. Unikaj podawania go na forach publicznych (kanały ogólne czatów, grupy dyskusyjne). Jeśli musisz go podać, załóż specjalne konto, na które będzie przychodził spam (śmieciopoczta :D), gdzie nie będziesz otrzymywać ważnych wiadomości. To właśnie spam może stać się źródłem kłopotów z komputerem.
Pamiętaj także o jednej, bardzo ważnej zasadzie:
Zastanów się dwa razy, zanim otworzysz załącznik w mailu od nieznanego nadawcy.
Do góry proszę

Firewall

Firewall, to w dosłownym tłumaczeniu "ściana ogniowa". Zadaniem tego rodzaju programów jest kontrolowanie, w tym także blokowanie, połączeń z Twoim komputerem. To właśnie ten program, jako główne zadanie ma nie dopuścić i poinformować Cię o próbie włamania do Twojego peceta. Jest wiele komercyjnych programów godnych polecenia, lecz ich nabycie to kolejny wydatek. Czy równanie, bezpieczeństwo = wydatki zawsze musi być prawdziwe?
Nie, nie do końca. Nie będę obiecał "złotych gór", ale w sieci masz możliwość znalezienia darmowych zapór ogniowych - firewall'i. Jednym z nich jest Zone Alarm®, produkt Zone Labs™ Program po angielsku, jednakże podstawowa znajomość tego języka wystarczy do wygodnej pracy z nim. Nieskomplikowany, prosty w obsłudze i skuteczny. Wybieram FREE Zone Alarm®
Do góry proszę

Antywirus

Dobrze. Komputer ma przeglądarkę blokującą "szkodniki", firewall blokuje im dostęp, ale co zrobić, gdy jakimś sposobem wirus dostanie się na komputer.
Tu pomoże program antywirusowy. W tym momencie czas na "chwilę prawdy". Mając na uwadze tylko freeware'owe antywirusy, nie mamy pewności, że usuną najnowsze szkodniki. Jednym z lepszych rozwiązań tego problemu, będzie poniesienie kosztów zakupu komercyjnego programu antywirusowego. Wydatek spory, lecz w zamian otrzymujesz, aktualizacje bazy wirusów przez co najmniej rok, zapewni Ci to "szczepionki" przeciw najnowszym zagrożeniom oraz możliwość wysłania podejrzanego pliku do laboratorium, w którym zostanie on rozpoznany jako "szkodnik" lub "przyjaciel". Jeżeli nadal ,mimo wszystko, wolisz darmowe oprogramowanie, godnymi polecenia są:

Avast!®, którego pobierzesz po polsku z tej strony
AntiVir®, pliki znajdziesz na stronie
Do góry proszę

Skanery online

Alternatywą dla powyższych programów mogą być skanery online. Nie wymagają zakupu programu, dostępne są 24h/dobę. To plusy. Ujemną stroną tych narzędzi jest bez wątpienia to, że większość z nich nie usuwa trojanów i backdoor'ów (programów wirusopodobnych), które umożliwiają ich twórcy wejście w sposób niezauważalny na Twój komputer i jego kontrolę. Jeśli podejrzewasz, że na Twoim komputerze może znajdować się wirus, odwiedź jeden z poniższych skanerów:

firmy Symantec™ - chcę sprawdzić mój komputer
firmy Panda Software™ - sprawdź mojego peceta
firmy Trend Micro™ - skorzystam z tego skanera

Skanery online do poprawnej pracy, przeważnie, wymagają Internet Explorera® oraz możliwości zainstalowania pakietów ActiveX, które w tym wydaniu nie zaszkodzą Twojemu systemowi.
Do góry proszę

Anty-szpiedzy

Powyższe hasło, choć dziwne, w pełni wyjaśnia zadania ostatniej grupy programów, które powinno się zainstalować. Spyware, to oprogramowanie wysyłające swojemu twórcy dane dotyczące Twojego komputera, stron jakie odwiedzasz, jak również mogące przekazać mu informacje o hasłach do zabezpieczonych stron, numery kart kredytowych oraz podobne informacje. Jak więc widzisz, nie warto mieć tego na żadnym komputerze. Odpowiedzią na to zagrożenie, są programy wykrywające i usuwające "komputerowych szpiegów". Jako użytkownik mogę gorąco polecić program firmy Lavasoft™ - Ad - aware®, dostępny na www.download.com oraz jego towarzysza Spybot® - program na licencji freeware, czyli dostępny bez dodatkowych opłat. Możesz także odwiedzić stronę domową programu.

Pozwól jeszcze na jedną dość istotną uwagę. Jako użytkownikowi internetu, nieobce Ci są zapewne programy p2p, czyli peer-to-peer, których znanymi każdemu przedstawicielami są Kazaa, BearShare czy klienty torrentów. Pozwól, że zauważę, iż wymiana plików, przy ich użyciu nie jest do końca legalna, ale co najważniejsze, pliki te zawierają również drobne dodatki w postaci wirusów, spyware itp. Na podkreślenie zasługuje także fakt, że programy te, same w sobie zawierają najczęściej dodatki szpiegujące, których instalacja przeważnie jest wymagana przez licencję programu. Warto ich więc unikać.
Do góry proszę

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże Ci zrozumieć zagrożenia i ich uniknąć.
Życzę bezpiecznego surfowania po sieci.